طلاق توافقی و مهریه

گرفتن مهریه در طلاق توافقی | گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی | سینا ابراهیمی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مطالبه مهریه در طلاق توافقی چگونه است ؟ آیا بعد از طلاق توافقی می توان مهریه را دریافت کرد ؟ ما در این مقاله قصد داریم به این سوالات مهم ، پاسخ دهیم . در ابتدا کمی در مورد طلاق توافقی و مهریه توضیح می دهیم ، سپس درمورد گرفتن مهریه در طلاق توافق می گوییم .


طلاق توافقی چیست

طلاق توافقی یکی از ساده ترین روش های طلاق است ، که در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود . در طلاق توافقی زوجین بر سر تمامی امور زندگی مشترک خود ، به توافق رسیده اند . این امور شامل حضانت فرزندان ، مطالبه مهریه ، نفقه و ... است . توافق ها باید به صورت کتبی نوشته شده و به دادگاه تقدیم شود . دادگاه معمولا حکم طلاق را در مدت زمانی کوتاه صادر می کند ، البته بهتر است امور مربوط به طلاق توافقی توسط یک وکیل پایه یک انجام شود .

حال که با تعریف طلاق توافقی آشنا شدید بهتر است کمی راجب مهریه نیز بدانید.

مهریه چیست

مطالبه مهریه به مالی گفته می شود که مرد در هنگام عقد نکاح به همسر خود می پردازد یا مکلف به پرداخت آن می شود . مهریه در واقع حق قانونی یک زن است به طوری که زن می تواند پس از طلاق هم مهریه خود را از همسرش مطالبه کند . زن می تواند حتی پس جاری شدن صیغه ی طلاق اقدام به مطالبه ی مهریه کند . مهریه زن در هر زمانی که باشد باید بر اساس نرخ روز حساب شود . طبق قانون جدید مطالبه مهریه بیش از 110 سکه فقط در صورتی امکان پذیر است که ، مرد توانایی مالی پرداخت آن را داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ی مطالبه مهریه بیش از 110 سکه مراجعه کنید .

مطالبه مهریه در طلاق توافقی

یکی از مسائل مهمی که معمولا در طلاق توافقی مطرح می شود ، مطالبه ی مهریه است . همان طور که در تعریف طلاق توافقی گفته شد ، زوجین باید بر سر مسئله مهریه با یکدیگر به توافق برسند ، زیرا دادگاه بر اساس توافقی که زوجین بر سر مهریه داشته اند ، حکم صادر می کند .
نکته اگر زن مهریه خود را به صورت چک و یا سفته دریافت کند ، و این چک و یا سفته وصول نشود ، زن باید مدارک لازم جهت اثبات این موضوع را به دادگاه تقدیم کند تا در صورت قطعیت ، حکم جلب و توقیف اموال زوج صادر شود .

مطالبه مهریه توسط وکیل پایه یک

مطالبه ی مهریه اگر توسط یک وکیل پایه یک انجام شود ، می تواند مراحل دریافت مهریه را تسریع بخشد . یک وکیل پایه یک با آگاهی از تمامی قوانین مربوط به  گرفتن مهریه ، می تواند مانع از پایمال شدن حقوق شما شود .

مزایای مطالبه ی مهریه توسط وکیل پایه یک

1- مطالبه ی مهریه در مدت زمان کوتاهی انجام می شود.
2- نیاز به حضور زن در دادگاه نیست .
3- وکیل پایه یک می تواند در صورت شناسایی اموال مرد ، آن ها را توقیف کند .
4- در صورت پرداخت نشدن مهریه ، وکیل می تواند حکم جلب مرد را بگیرد .


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید