Divorce

طلاق | تعریف طلاق | انواع طلاق | طلاق خارج از کشور | سینا ابراهیمی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

خانواده مهمترین رکن هر جامعه ای می باشد که گاهی ممکن است دچار آسیب هایی مختلفی همچون طلاق شود . ما در این مقاله قصد به شما توضیحات کاملی در مورد طلاق ، تاریخچه طلاق و انواع طلاق بدهیم .


طلاق چیست

تعریف طلاق
  طلاق به معنی اتمام قانونی ازدواج زن و مرد از یکدیگر است . پایانی که در آن تمامی تعهدات بین زن و مرد خاتمه می یابد . طلاق وقتی اتفاق می افتد که زن و مرد دیگر توانایی زندگی با یکدیگر نداشته باشند . نازسازگاری ها و تنش هایی که بین زوجین اتفاق افتاده ، مانع از زندگی آن دو با یکدیگر می شود .
  در اسلام طلاق را منفورترین حلال می نامند ، یعنی اگر زوجین دیگر توانایی سازش با یکدیگر نداشته باشند و جدایی تنها را ممکن باشد ، می توانند طلاق بگیرند .

تاریخچه طلاق

  طلاق در بسیاری از کشورها همچون چین ، ایران ، یونان و مصر وجود داشته است . به مرور زمان طلاق در کشورهای اروپایی نیز امری قانونی اعلام شد . کشورهای بسیاری از سال 1857 اجازه دادند که طلاق برای مردم عادی نیز امکان پذیر باشد . در سال 1937 قانون طلاق ، کامل تر شد و افراد می توانستند به علت های مختلفی از یکدگیر جدا شوند .

انواع طلاق

حال که با مفهوم اطلاق و تاریخچه آن آشنا شدید ، نوبت به آن می رسد که درباره انواع طلاق بیشتر بدانید :


  طلاق رجعی


 در طلاق رجعی تا زمانی که عده زن پایان نیافته باشد ، مرد می تواند بدون خواندن صیغه عقد و قرار دادن مهریه جدید به زن رجوع کند . در طلاق رجعی تمامی حقوق و تکالیف زن و مرد ، تا جایی که در چهارچوب قوانین طلاق باشد ، در جای خود باقی می ماند . در این نوع طلاق ممکن است ، مرد برای بازگشت به همسر خود ادای لفظ یا صورت فعلی انجام دهد .

   طلاق بائن


    طلاق بائن به طلاقی گفته می شود که در آن مرد حق رجوع به همسرش را ندارد . رجوع دوباره فقط در صورت تمام شدن زمان عده و خواندن صیغه ی عقد امکان پذیر است . در طلاق بائن زن نفقه ی دریافت نمی کند حتی در شرایطی که یکی از زوجین فوت می کند نیز ، دیگری از او ارثی نمی برد . طلاق بائن به طور کامل رابطه ی زن و مرد را پایان می دهد و آن دو را برهم حرام می کند .

 طلاق توافقی

طلاق توافقی
طلاق توافقی با سینا ابراهیمی


 در طلاق توافقی زن و مرد هر دو تصمیم خود را برای جدایی از یکدیگر گرفته اند و در تمامی امور از جمله مطالبه مهریه ، نفقه ، جهیزیه ، حضانت فرزندان و ... به توافق رسیده اند . زوجین        باید تمامی این توافق ها را به صورت کتبی نوشته و به دادگاه تحویل دهند . اگر خواهان طلاق توافقی هستید حتما از یک وکیل پایه یک ، راهنمایی یا مشورت بگیرید .

   مراحل طلاق توافقی


 مراحل طلاق توافقی به این گونه است که باید زوجین و یا وکیل های آن ها ، توافق های دو طرف در زمینه های مطالبه مهریه ، حضانت فرزندان ، نفقه و ... را به همراه کپی شناسنامه زن و مرد و کپی عقدنامه را ضمیمه درخواست طلاق توافقی زوجین کرده و برای ثبت طلاق توافقی ، به دادگاه تقدیم کند .


   طلاق توافقی در دوران عقد

طلاق در دوران عقد
طلاق در دوران عقد با سینا ابراهیمی


    طلاق توافقی در دوران عقد اگر به معنی عدم رابطه زناشویی بین زن و مرد باشد ، مهریه نصف خواهد بود . البته این گفته در صورتی امکان پذیر است که ، توافق دیگری بین زوجین وجود نداشته باشد . اگر زوجین با یکدیگر توافقی داشته باشند ( مثلا زن در خصوص گرفتن مهریه ادعایی نداشته باشند ) آن گاه شرایط گفته شده تغییر خواهد کرد .

   حضانت فرزندان در طلاق توافقی

حصانت فرزندان
حضانت فرزندان بستگی به نوع توافق بین زوجین دارد . در طلاق توافقی ، اصل بر توافق بین زوجین است و دادگاه به مسئله حضانت فرزندان رسیدگی نمی کند زیرا باید زوجین قبل              از طلاق توافقی بر سر حضانت فرزندان به توافق رسیده باشند .

  وکالت طلاق توافقی


 وکالت طلاق توافقی ، در صورتی که زن ، از همسر خود وکالتنامه ی طلاق داشته باشد ، می تواند طلاق بگیرد . این وکالت نامه باید در دفترهای رسمی نوشته و تمامی شروط در آن قید شده باشد . مثلا درباره مطالبه مهریه ، نفقه ، حضانت فرزندان و ... به طور صریح توضیحاتی داده شده باشد .

طلاق غیابی


  طلاق غیابی ، همان طلاق خلع یا طلاق یک طرفه است . اگر یکی از زوجین درخواست طلاق دهد و برای این طلاق دلیل محکمی داشته باشد و همسرش با وجود اعلام های مکرر ، در دادگاه حضور پیدا نکند ، حکم طلاق به صورت غیابی صادر می شود .


طلاق ایرانیان در خارج از کشور


  طلاق ایرانیان خارج از کشور باید بر اساس قوانین ایران انجام شود . در صورتی که زوجین دینی به غیر از دین رسمی کشور داشته باشند و بخواهند از یکدگیر طلاق بگیرند ، این طلاق طبق آیین و مذهب دین آن ها انجام می شود .

     مقررات طلاق برای ایرانیان خارج از کشور


  مقررات طلاق برای ایرانیان خارج از کشور ، طلاق و ثبت رای دادگاه های خارج از ایران به صلاحیت رسیدگی کننده و صلاحیت قانون اجرا شده برای ثبت نیازمند است . طلاق می تواند از  راه قضایی و غیرقضایی شکل بگیرد ، اما قانونگذار با وضع کردن قانون حمایت از خانواده در ماده 24 مقرر کرده است که ، ثبت طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق بر حسب صدور گواهی عدم سازش یا احکام مربوطه که از سوی دادگاه مجاز اعلام می شود ، امکان پذیر است . در ماده 6 از قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران نیز مقرر شده است که ، تمامی امور مربوط به نکاح ، طلاق ، اهلیت اشخاص در مورد اتباع ایران که حتی در کشورهای دیگر مقیم شده اند نیز ، باید اجرا گردد .


      طلاق در کشور کانادا

  طلاق در کانادا ، در صورتی که ازدواج زوجین در ایران به ثبت رسیده باشد و در حال حاضر دو طرف بخواهند در کانادا از یکدگیر طلاقبگیرند ، باید به این نکته ی مهم توجه کنند ، دادگاه ایران زمانی حکم صادر شده در کانادا و یا هر کشور دیگری را قبول می کند که ، این پرونده دوباره در دادگاه خانواده ایران مطرح و تنفیذ شود .

    طلاق در کشور انگلستان


  طلاق در انگلستان ، زوجین برای درخواست طلاق در انگلستان باید بدانند که در صورتی می توانند از دادگاه درخواست طلاق کنند که ، ازدواج آن ها به صورت رسمی ثبت شده و ساکن انگلستان باشند . قبل از ارسال درخواست طلاق به دادگاه وکیل خانواده در انگلستان بررسی می کند که ، دادگاه خانواده انگلستان صلاحیت رسیدگی به پرونده طلاق شما را دارد یا خیر. در درخواست طلاق باید مواردی مانند دلایل درخواست طلاق ، تعیین حضانت فرزندان و نحوه نگهداری آنان بعد از طلاق ، انجام مشاوره پیش از طلاق و یا درخواست میانجی گری  در طلاق تعیین تکلیف دارایی های مشترک باید مشخص شود .
باید گفت که وکیل خانواده در انگلستان می تواند از سوی موکل خود در دادگاه حاضر شده و صورت جلسه را امضا کند . همچنین امکان صدور طلاق بدون حضور زوجین در دادگاه خانواده ممکن خواهد بود .


      طلاق در کشور امریکا


طلاق در آمریکا ، از قوانین ایالتی پیروی می کند ولی قوانین فدرال نیز بر جنبه های حمایتی زوجین پس از طلاق نظاره می کنند . این جنبه های حمایتی شامل اجازه استفاده از بیمه  مراقبت بهداشتی ، حمایت فرزندان پس از طلاق و ... می گردد . در تمامی ایالات متحده آمریکا به هنگام درخواست طلاق هیچ نیازی به ارائه شواهد و مدارکی مبنی بر وقوع جرم و خطا به عنوان علت طلاق نیست .

طلاق از طرف زن


  طلاق از طرف زن ، در صورتی امکان پذیر است که زن یکی از شرط های زیر را داشته باشد :


   1- مرد به مدت 6 ماه نفقه ی زن را پرداخت نکره باشد .

   2- زن بتواند به دادگاه ثابت کند که، همسرش با او رفتار بدی را دارد .

   3- زن بتواند به دادگاه ثابت کند که، همسرش بیماری دارد که قابل درمان نیست .

   4- مرد دیوانه باشد، به طوری که امکان فسخ ازدواج وجود نداشته باشد .

   5- مرد شغلی را داشته باشد که ، موجب از بین رفتن احترام و یا اعتبار ( آبروریزی ) برای زن شود .

   6- اعتیاد مرد به مواد مخدر به طوری که به زندگی زوجین آسیب وارد کند .

   7- مرد خانه و زندگی اش را به مدت 6 ماه ترک کرده باشد ، بدون اینکه دلیل قانع کننده ی داشته باشد .

   8- مرد به مجازات حدی تعریزی محکوم شده باشد .

   9- مرد نتواند بعد از گذشت 5 سال از ازدواج ، بچه دار شود .

  10- مرد بدون اجازه همسرش دوباره ازدواج کرده باشد .

  11- مرد به مدت 5 سال یا بیشتر به حبس در زندان محکوم شده باشد .

  12- مرد بعد از 6 ماه از مراجعه زن به دادگاه ، مفقود الاثر شده باشد .

طلاق از طرف مرد


  طلاق از طرف مرد ، یک مرد می تواند در هر زمانی که بخواهد ، همسر خود را طلاق دهد ، فقط باید شرایطی قانونی از قبیل ، مطالبه مهریه ، نفقه و اجرت المثل را رعایت کند . مرد حتی می تواند بدون دلیل قانع کننده ی همسر خود را طلاق دهد .


دلایل طلاق

  مهم ترین دلایل طلاق ، اعتیاد زوجه ، نداشتن تفاهم ، خیانت و دور شدن زوجین از یکدیگر است . موارد گفته شده بیشترین علل افزایش طلاق در ایران است .

آثار و پیامدهای طلاق


  آثار و پیامدهای طلاق  ( طلاق توافقی ، طلاق غیابی و ... ) بسیار گسترده است . طلاق می تواند هم برای زوجین و هم برای فرزندان آثار و پیامدهای جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد . این پیامدها شامل: به وجود آمدن مشکلات روحی و روانی ، مشکلات تربیتی فرزندان ، بهم خوردن اختلال روحی و روانی اعضای خانواده و ... باشد . 

سخن پایانی 

 شریک زندگی مهمترین فرد در زندگی هر انسانی است . اگر تصور می کنید دیگر با شریک زندگی خود تفاهم ندارید یا به عبارتی زندگی شما با همسرتان به پایان رسید است و قصد جدایی از وی را دارید ، می توانید از تجربه و تخصص ما برای امور طلاق ، طلاق توافقی و ... استفاده کنید . برای ارتباط با ما می توانید با شماره تلفن 021-44030191 تماس بگیرید .


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید