حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق

حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق | قانون حذف نام همسر از شناسنامه | سینا ابراهیمی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

حذف نام همسر از شناسنامه چگونه است ؟ حذف نام همسر از شناسنامه زوجین ، برای کسانی که طلاق گرفته اند ، می تواند موضوع مهمی تلقی شود. بسیاری تصمیم دارند بعد از طلاق تمامی مشخصات همسر خود را از شناسنامه پاک کنند ، ما در این مقاله قصد داریم در این مقاله به بیان این مطلب بیشتر خواهیم پرداخت.

حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق

حذف نام همسر از شناسنامه
حذف نام همسر از شناسنامه


حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق برای مردان اندکی ساده تر از زنان است. حذف نام زوج از شناسنامه زوجه زمانی ممکن خواهد بود که دوشیزه بودن زوجه توسط مراجع قضایی و قانونی قابل استنباط باشد. در واقع زمانی این اتفاق رخ خواهد داد که زوجه در عقد زوج بوده و عمل زناشویی صورت نگرفته باشد. البته در صورت فوت همسر و ثبت شدن ازدواج نیز فرد می تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کرده و نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه اش نیز اقدام کند.


مراحل حذف طلاق از شناسنامه زن


طبق قوانین جدیدی که از سال 93 اجرایی شده است اگر طلاق قبل از رابطه جنسی صورت بگیرد زن می تواند با ارائه گواهی پزشکی قانونی یا حکم دادگاه مستقیما به ثبت احوال مراجعه و با تکمیل فرم‌ های مربوطه، تقاضای صدورشناسنامه المثنی کند. با صدور این شناسنامه نام همسر سابق از شناسنامه او حذف می شود. مرد نیز پس از طلاق در دوران عقد می تواند نام همسر را از شناسنامه خود حذف کند. البته باید گفت که در طلاق های بعدی که پس از برقراری رابطه جنسی خودداری می کند.


پاک شدن نام همسر اول پس از ازدواج دوم


اگر فردی پس از متارکه با همسرش قضد ازدواج مجدد داشته باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت ازدواج آن ها، می تواند نام همسر اول را از شناسنامه پاک کند.
ازدواج همواره یکی از اصول حفظ و بقای جامعه و ادامه نسل ها می باشد. قانون گذار برای حمایت از افراد جامعه مقرراتی را در خصوص حذف نام همسر از شناسنامه را وضع کند. اگرچه این مقررات خالی از اشکال نیست اما به نظر می رسد که فواید آن بیشتر از مضراتش باشد.


حذف نام زن از شناسنامه مرد

حذف نام زن از شناسنامه زوج
حذف نام زن از شناسنامه زوج


در صورت متارکه زوجین و ازدواج مجدد مرد مطابق قانون پس از ثبت شدن نام همسر در شناسنامه اش امکان پاک شدن نام همسر اول وجود دارد. در رابطه با این مقرره باید به نکات زیر توجه کرد:
1- نام همسر اول تنها زمانی از شناسنامه مرد پاک می شود که ازدواج دوم کاملا قانونی ثبت شده باشد. بنابراین به صرف انتخاب و معرفی زوجه امکان استفاده از این مقرره قانونی وجود ندارد.
2- این مقرره معترضانی نیز دارد. در جواب به این اعتراضات باید گفت که نام همسر اول همانطور که گفته شد زمانی پاک می شود که ازدواج دوم ثبت شده است. در واقع همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود باخبر خواهد بود. البته باید گفت که زوجین می توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج پیشین همسر آینده خود باخبر شوند.
3- طبق این مقرره از واژه همسر دوم استفاده شده و این گونه باید نتیجه گرفت که استفاده از آن تنها در ازدواج دوم ممکن است و در ازدواج های بعدی این قانون قابل استفاده نیست.
4- به این موضوع باید توجه کرد که در صورتی که طلاق توافقی باشد و زوجه باکره باشد، طلاق بائن بوده و می توان تعویض شناسنامه را بعد از طلاق توافقی از دادگاه درخواست کرد.


توصیه ما این است که قبل از هرگونه اقدامی در خصوص طلاق توافقی و یا پاک کردن نام همسر از شناسنامه قبل از ازدواج دوم با یک وکیل متخصص مشورت کنید.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید