مهریه بعد از فوت شوهر

مهریه بعد از فوت شوهر | نحوه مطالبه مهریه پس از فوت زوج | سینا ابراهیمی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

آیا زن می تواند پس از مرگ شوهر مهریه اش را دریافت کند؟ برای دریافت مهریه زن باید چه مراحلی را طی کند؟ در این مقاله سعی شده است که به این سوالات پاسخ داده شود.

مطالبه مهریه پس از فوت همسر

مطالبه مهریه بعد از فوت همسر
مطالبه مهریه بعد از فوت همسر

در ماده ۹۴۰ قانون مدنی، بیان شده است که هر زن و شوهری پس از فوت دیگری از یکدیگر ارث می برند. ارث بردن در بین زن و شوهر هنگامی رخ می دهد که رابطه زوجیت دائمی باشد. باید گفت که در ازدواج موقت رابطه توارث برقرار نمی شود. سهم زن، اگر همسرش به هنگام فوت دارای فرزند یا نوه باشد یک هشتم و در صورت نداشتن فرزند و نوه به یک چهارم از اموال شوهر می رسد. اگر زن فوت شود و فرزند یا نوه ای داشته باشد شوهر او یک چهارم و اگر فرزند یا نوه نداشته باشد یک دوم از اموال زن را به ارث می برد و بقیه اموال مابین سایر وراث تقسیم می شود. باید دانست که اگر زن ورثه ای جز شوهر نداشته باشد، تمام اموال به او خواهد رسید. در صورتی که اگر شوهر غیر از زن ورثه ای دیگر نداشته باشد، زن فقط می تواند یک چهارم از اموال همسر خود را به ارث ببرد و بقیه اموال به عنوان بلا وارث خواهد بود و به ولی امر مسلمین می رسد تا مطابق مقررات شرع با آن رفتار کند. مردانی که دارای چند زن باشند سهمی معادل یک چهارم یا یک هشتم در بین آن ها به طور مساوی تقسیم خواهد شد.


شرایط خاص


• اگر زنی مطلقه رجعیه باشد و پیش از انقضای عده هر یک از آن ها فوت شوند دیگری از او ارث می برد. باید توجه کرد که در صورتی که عده به پایان رسیده باشد یا طلاق به صورت طلاق بائن باشد رابطه توارث برقرار نمی گردد.


•  اگر مردی که بیمار است زنی را به عقد خود درآورد و در همان بیماری بمیرد به شرطی که رابطه زناشویی برقرار نشده باشد زن از او ارث نمی برد. در صورتی که پس از رابطه زناشویی یا بعد از صحت یافتن مرد از بیماری خود مرد بمیرد زن از او ارث خواهد برد.


•  اگر مردی به هنگام بیماری همسر خود را با هر نوع طلاقی، مطلقه کند و پس از گذشت مدت یکسال از تاریخ طلاق فوت شود، زن به شرط اینکه ازدواج دیگری نکرده باشد از او ارث خواهد برد.


مهریه زن پس از فوت شوهر

مهریه زن بعد از فوت همسر
مهریه زن بعد از فوت همسر


مهریه مالی است در عقد نکاح بر ذمه مرد قرار گرفته و در صورت مطالبه شدن توسط زن، مرد مکلف به پرداخت آن است. پرداخت مهریه ربطی به طلاق و نفقه ندارد. با فوت مرد تکلیف پرداخت مهریه به چه شکل است؟ اگر زوج فوت کند زوجه برای مطالبه مهریه باید دعوا را به طرفیت ورثه متوفی که ترکه را پذیرفتند در دادگاه طرح دعوا کند. در صورتی که پدر زوج مهریه را تضمین کند مطالبه مهریه و اعلام اعسار زوج نسبت به پرداخت مهر، زوجه حق رحوع به پدر زوج را خواهد داشت. در این صورت است که زوج هیچ مسئولیتی در برابر پرداخت مهریه نداشته و پدر وی مسئول پرداخت مهریه می گردد. آنچه مسلم است این است که این نوع از مطالبه مهریه دچار تنش ها و قوانین خاص مربوط خود است. بهتر است در این روند همراهی یک وکیل را با خود داشته باشید. برای مشاوره می توانید با ما تماس بگیرید.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید