مهریه عندالاستطاعه

مطالبه مهریه عندالاستطاعه | مهریه عندالاستطاعه و حق حبس | سینا ابراهیمی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در مهریه عندالاستطاعه زمان پرداخت مهریه، منوط به توانایی و استطاعت پرداخت زوج می گردد. در این مقاله سعی خواهیم کرد که مطالبه مهریه عندالاستطاعه و مباحث مربوط به آن را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.


مطالبه مهریه عندالاستطاعه

بنا به اجماع نظر علمای حقوق خانواده در ازدواج دائم و موقت مهم ترین حق زن مهریه می باشد. پس بهتر است ابتدا توضیحی مختصر از مهریه داشته باشیم سپس معنی استطاعت و راه های مطالبه ی آن را بیان کنیم.

 
مهریه چیست؟

مهریه
مهریه

در همه کشورهای دنیا از جمله ایران برای زن به هنگام ازدواج حقوقی قانونی اعمال می گردد. گاهی اوقات این حقوق قانونی به عنوان مالک شدن نصف دارایی هنگام طلاق بوده یا اینکه اگر مرد بی دلیل اقدام به طلاق نماید باید نصف دارایی خود را به زن بدهد. اگرچه باید گفت که این حقوق مالی گاهی اوقات از گردن مرد ساقط شده و زن امکان مطالبه مهریه را ندارد. درمواردی که نکاح به دلیل فریبکاری زن یا عدم اطلاع مرد باطل می گردد هیچ مهریه ای به زن تعلق نخواهد گرفت. در این مطلب مفهوم مهریه عندالاستطاعه، مطالبه مهریه عندالاستطاعه ، راه های وصول مهریه عندالاستطاعه و ... را بیان می کند.

معنی استطاعت

استطاعت به معنی توان انجام کار یا آمادگی برای انجام تعهد اعم از تعهد مالی و غیر مالی است. در مهریه عندالاستطاعه زوجه تا زمانی که نتواند توانایی شوهر را در پرداخت مهریه اثبات کند نمی تواند مهریه را به دست آورد. در واقع در این مهریه بار اثبات توانایی مرد به گردن زن افتاده و زن مدعی و مرد منکر این توانایی است.

راه مطالبه مهریه عندالاستطاعه

در مهریه عندالاستطاعه براساس ماده 10 قانون مدنی، توافق طرفین در تعیین مهریه عندالاستطاعه معتبر و قابل اجراست. بنابراین زن نمی تواند هر موقع که مایل بود مهریه خود را مطالبه کند. برای وصول مهریه ابتدا باید اثبات کند که شوهر می تواند مهریه را بدون در نظر گرفتن مستثنیات دین پرداخت کند.

نحوه اثبات توانایی شوهر درپرداخت مهریه

براساس قانون اگر شوهر اموالی دارد و آن ها را از همسرش مخفی نموده امکان اخذ استعلام از بانک مرکزی، اداره راهنمایی ورانندگی وسازمان ثبت اسناد واملاک کشور، جهت اطلاع از دارایی های مرد وجود دارد. برای اطلاع از این دارایی ها می توان به دفتر رسمی که ازدواج در آن به ثبت رسیده است مراجعه کرد و درخواست صدور اجراییه را داشت. با درخواست ذینفع و یا وکیل وی، سردفتر در جهات صدور اجراییه و ابلاغ به شوهر اقدام نموده و شوهر را مکلف به پرداخت مهریه می کند. در صورتی که شوهر برای پرداخت مهریه اقدامی نکند می توان در اداره اجرای اسناد رسمی ثبت پرونده ای تشکیل داد و درخواست استعلام از بانک مرکزی، اداره ثبت اسناد و املاک کشور و اداره راهنمایی رانندگی نمود. به این ترتیب دارایی های زوج مشخص شده و می توان آن ها را توقیف کرد.

استعلام دارایی های زوج ازطریق دادگاه

استعلام دارایی های زوج
استعلام دارایی های زوج

در دادگاه خانواده، می توان دعوی را با موضوع اثبات دارایی های مرد مطرح کرد. در این صورت دادگاه از مراجع معرفی شده به دنبال کشف دارایی های مرد می باشد. راه دیگر این استعلام را می توان قانون جدید حمایت خانواده دانست. در این قانون که مشکل تر از راه اول می باشد باید دادخواست تامین دلیل از شورای حل اختلاف نمود. درهرصورت مشاوره با وکیل متخصص خانواده جهت وصول مهریه عندالاستطاعه می تواند به شما بسیار کمک کند. بالبته باید توجه کرد که امکان انتقال اموال توسط مرد وخروج عمدی وی از استطاعت نیز وجود دارد که درباره آن صحبت خواهیم کرد.

معامله صوری به قصد فرار از دین

در بعضی از موارد مشاهده شده است که شوهر برای خروج عمدی از اثبات توانایی در پرداخت مهریه تمام و یا بخشی از اموال خود را به صورت غیر واقعی به شخصی دیگر منتقل می کند. در صورتی که بتوان این امر را اثبات کرد موضوع به عنوان تقلب معرفی می شود. با عنوان شدن تقلب در این امر، معامله صوری اعلام شده و باطل می گردد. اموال منتقل شده، قابل برگشت بوده و جهت وصول مهریه توقیف می گردند و انتقال دهنده وانتقال گیرنده درصورت اطلاع و تبانی، دچار مسئولیت کیفری خواهند شد. دراین موارد نیازی به دادخواست نبوده و شکایت کیفری از طرف زن یا وکیل وی باید مطرح شود. نیاز به دادخواست زمانی مبرم می گردد که مال در انتقال های بعدی دست به دست شده باشد. در این صورت طرح دادخواست ابطال سند و معامله لزوم پیدا می کند.

حق حبس درمهریه عندالاستطاعه

موضوع مهم درمهریه عندالاستطاعه، امکان استفاده زن از حق حبس می باشد. این حق حبس به معنای زندان رفتن در قبال عدم پرداخت مهریه نیست. حق حبس یعنی، زوجه می تواند تا زمان پرداخت مهریه نسبت به تمکین عمل زناشویی، خودداری نماید. با توجه به اینکه درصورت عدم توان مرد درپرداخت مهریه عندالاستطاعه، مهریه قابل مطالبه نیست این سوال پیش می آید که باز هم زوجه می تواند ازحق حبس استفاده کند؟ پاسخ این سوال منفی است. زیرا زمان مستطیع شدن مرد مشخص نبوده و خودداری از عمل زناشویی مغایر با اصل ازدواج خواهد بود. اما در صورتی که زوج توان پرداخت مهریه را داشته باشد زن می تواند از حق حبس تا زمان پرداخت مهریه استفاده کند. البته شرط استفاده از حق حبس باکره بودن زوجه است.

مدارک لازم جهت مطالبه مهریه عندالاستطاعه

• کارت ملی وشناسنامه.
• سند ازدواج یا رونوشت آن.
• مدرکی که دارایی مرد راثابت نماید.
• وکالتنامه وکیل درصورتی که پرونده توسط وکیل پیگیری می شود.

وکیل متخصص در وصول مهریه عندالاستطاعه

وصول مهریه عندالاستطاعه
وصول مهریه عندالاستطاعه

باتوجه به راه های فرار از دین که امروزه متداول ومتعارف شده است، امور حقوقی نیاز به پیش بینی گام های موثر بعدی دارد. وکیل متخصص درامور خانواده، باتوجه به تجربیاتی که از طریق موقعیت های مشابه در طی سالیان به دست آورده است می تواند در سریع ترین زمان ممکن به شما کمک کند. پشنهاد ما این است که به هنگام تعیین مهریه به یاد داشته باشید که مهریه های سنگین عندالاستطاعه ضمانت پرداخت و اجرای حبس برای عدم پرداخت را نخواهد داشت. بهتر است که قبل از هر اقدام حقوقی برای پیشگیری از بروز مشکل با وکیل مشورت کنید.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید