مطالبه مهریه بیش از 110 سکه

مطالبه مهریه بیش از 110 سکه | تعداد سکه مجاز مهریه | سینا ابراهیمی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

آیا مطالبه مهریه بیش از 110 سکه امکان دارد؟ چه زمانی امکان دارد که زن بتواند مهریه ی بیش از 110 سکه خود را دریافت کند؟ ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد.

مطالبه مهریه بیش از 110 سکه

در ابتدا بهتر است تعریفی مختصر از مهریه را ارائه دهیم و سپس به ادامه مطلب بپردازیم.

مهریه چیست؟

مهریه چیست
مهریه چیست

به مالی که هنگام عقد ازدواج مرد متعهد به پرداخت آن به همسرش می شود مهریه گفته می شود. پرداخت مهریه پس ازخوانده شدن خطبه عقد به عنوان دین و بدهی بر عهده زوج قرار می گیرد. مهریه به هنگام انعقاد ازدواج در سند رسمی ازدواج ثبت می گردد. مهریه شامل وجه نقد رایج کشور، سکه، طلا، اموال منقول و غیر منقولی مانند آپارتمان، خانه و ملک می گردد.
  طبق ماده 22 قانون حمایت از خانواده پرداخت مهریه بیش از 110 سکه مشروط به توانایی مالی زوج می باشد. در این قانون مهریه متعارف 110 سکه بهار آزادی است که مرد موظف به پرداخت آن است و طبق مقررات ماده 2 قانون وصول آن شامل نحوه اجرای محکومیت مالی می گردد. در ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی گفته شده است که "هر کس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن یا ضرر و زیان ناشی از جرم یا دیه و آن را تادیه (پرداخت) نکند، دادگاه او را الزام به پرداخت کرده و چنانچه مالی از او در دسترس باشد، آن را ضبط و به میزان محکومیت از مال ضبط شده استیفا می‌کند. در غیر این صورت بنا به تقاضای محکوم‌له، ممتنع را در صورتی که معسر نباشد، تا زمان تادیه حبس خواهد کرد."

توقیف اموال چه هنگام اتفاق می افتد؟

اگر مردی توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد ولی از پرداخت آن سر باز زند  زوجه می تواند مهریه ی خود را به اجرا بگذارد. اگر زن بتواند ظرف مدت 10 روز دارایی های شوهر خود را به دادگاه معرفی کند دادگاه نسبت به توقیف اموال سریعا اقدام خواهد کرد. علاوه بر توقیف اموال تا زمانی که مهریه به طور کامل پرداخته نشود مرد نمی تواند از کشور خارج شود.
چناچه دارایی مرد فقط به درآمد وی محدود گردد و مرد همسر دیگری نداشته باشد، تا یک چهارم از درآمد ماهانه زوج تا زمان پرداخت کامل مهریه به زوجه تعلق خواهد گرفت. در صورت اثبات وجود دارایی های دیگری به غیر از حقوق ماهانه مرد، دادگاه آن را توقیف کرده و از طریق آن مهریه را پرداخت می کند.

 

محاسبه مهریه


محاسبه مهریه به نرخ روز همچنان مورد حمایت قانون می باشد. در پرداخت مهریه تعداد 110 سکه مورد معیار است. اگر مهریه سقف 110 سکه را رد کند ملاک پرداخت ملائت زوج می باشد. در واقع دادگاه تمکن مالی مرد را بررسی می کند و تصمیم به زندان رفتن یا نرفتن فرد می گیرد. با این حال تمام کسانی که توانایی پرداخت 110 سکه را نداشته باشند به زندان می روند.

حالات متفاوت مهریه

مهریه شامل تعداد سکه های کمتر یا بیشتر از 110 عدد می شود. با توجه به این حالات مختلف قانون رفتاری متفاوت خواهد داشت که در ادامه به بیان آن می پردازیم.

مهریه کمتر از 110 سکه

در این صورت مرد باید تمام آن را پرداخت کند وگرنه مطابق قانون با او رفتار خواهد شد و به زندان خواهد رفت.

 

مهریه دقیقا 110 سکه

مانند حالت اول باید تمام مهریه پرداخت شود و در صورت عدم پرداخت مرد راهی زندان خواهد شد.

 

مهریه بیش از 110 سکه

در این حالت مطابق قانون ابتدا باید 110 سکه پرداخت شود. در صورت امتناع از پرداخت مهریه فرد مطابق قانون راهی زندان خواهد شد. پس از مشخص شدن پرداخت 110 سکه دادگاه تمکن مالی فرد را برای پرداخت بقیه مهریه بررسی کرده و پس از آن تصمیم خواهد گرفت.

عاقبت پرداخت نکردن مهریه

مهریه یک بدهی است و ربطی به طلاق گرفتن یا نگرفتن زن ندارد. مهریه می تواند با رای و نظر دادگاه به شکل قسطی پرداخت شود اما پرداخت قسطی مهریه هیچ تاثیری در ماهیت آن ندارد. برخی تصور می کنند که پس از پرداخت چندین قسط مهریه می توانند از پرداخت بقیه مهریه شانه خالی کنند. باید به این مساله توجه کرد که مهریه یک دین است و عدم پرداخت آن باعث می شود که مهریه از حالت قسطی در آمده و به حالت "حال" در آید. در واقع با "حال" شدن مهریه قسطی شدن آن منتفی گشته و مرد مجبور به پرداخت تمامی آن به شکل نقد است به طوری که امکان قسطی شدن آن دیگر وجود نخواهد داشت.

 

باورهای اشتباه

باورهای اشتباه
باورهای اشتباه

یکی از تصورات اشتباه دیگر درباره مهریه این است که پس از پرداخت چند قسط از مهریه می توان با اذیت و آزار زن و کشاندن او به شهرهای دیگر برای دریافت مهریه، زن را از دریافت مهریه منصرف کرد.
در پاسخ به این مورد باید گفت که مهریه فقط در شعبه ای که در آن پرونده تشکیل شده قابل پرداخت است. پرداخت مهریه در دادگاه های خانواده شهرهای دیگر امکان پذیر نبوده مگر اینکه محل زندگی یا کار مرد به شهر دیگری منتقل شود. در این حالت باید با دلایل کافی به دادگاه این تغییر مکان جغرافیایی به اثبات برسد. در این مورد پرونده نیز ممکن است به شهر محل زندگی مرد منتقل شود.


یکی از تصورات اشتباه دیگر نیز این است که می توان به بهانه ی گرفتاری های شغلی، حضور در ماموریت کاری، بیماری و ... از پرداخت این دین شانه خالی کرد. قانون در این جا برای حل این مشکل چاره ای یافته است. مهریه از سوی اعضای خانواده، پیک موتوری، دوستان و... نیز قابل پرداخت است. علاوه بر این می توان تاریخ پرداخت مهریه را منظم کرد و با جلو انداختن موعد پرداخت یک قسط، قسط بعدی را دیرتر پرداخت کرد. به این ترتیب مشکل و بهانه ای برای پرداخت نشدن در موعد مقرر نخواهد بود. برای مشاوره بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید