توقیف دیه بابت مهریه

توقیف دیه بابت مهریه | مطالبه مهریه از دیه زوج متوفی | سینا ابراهیمی |توقیف دیه بابت مهریه

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

طبق قانون زن پس از فوت همسرش تا هر زمانی که خودش اراده کند، می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و مهریه خود را مطالبه کند. در این مطلب سعی می کنیم با بیان مواردی، مطالبه مهریه از دیه شوهر را بیشتر توضیح دهیم.

مطالبه مهریه از دیه زوج متوفی

دیه
دیه

در قانون مجازات اسلامی دیه به عنوان یکی از مجازات های پنج گانه نام برده شده است. گرچه دیه مجازات است اما ماهیت آن دین است و از ورثه یا از دارایی او مطالبه خواهد گردید. در واقع دیه به مالی گفته می شود که شرع برای جنایت تعیین کرده است.
شخصی که دیه برای او مقرر می گردد در واقع مال او محسوب می شود. اگر این شخص فوت شود دیه به عنوان اموال به جا مانده از میت محسوب شده و بین ورثه طبق قانون تقسیم می گردد.

به عنوان مثال فرض کنیم که زوج جوانی در حادثه رانندگی فوت می کند. ورثه او شامل یک پسر، یک دختر، همسر و پدر است. در این حال سهم پدر وی یک ششم، سهم همسر یک هشتم، و هر چه باقی بماند بین دختر و پسر او به نسبت اینکه پسر دو برابر دختر ارث می برد تقسیم خواهد شد.

آیا زن حق برداشت مهریه را از دیه همسر خود دارد؟

حق برداشت مهریه از دیه
حق برداشت مهریه از دیه

برای پاسخ به این دو سوال دو نظر متفاوت وجود دارد که هر دو را بررسی می کنیم. در نظر اول اگر به دیه به عنوان ترکه ( اموال به جا مانده از متوفی ) نگاه کنیم و دیه را به عنوان مال مقتول به شمار بیاوریم باید بگوییم که بدهی های متوفی باید قبل از تقسیم دیه در بین ورثه باید پرداخت شوند. ازآن جایی که مهریه ی زن نیز به عنوان دین ممتاز برشمرده می شود و شوهر باید آن را پرداخت می کرده، همسر می تواند قبل از تقسیم دیه در بین وراث آن را توقیف کند. اما اگر دیه را به عنوان خسارت ناشی از جرم تلقی کنیم باید بگوییم که زیان به ورثه مقتول وارد آمده است. در این صورت به دارایی های مقتول چیزی اضافه نمی گردد و همسر متوفی نمی تواند از دیه مهریه خود را بردارد.

در مجموع باید گفت که در حال حاضر نظر اول غالب است. از این رو تمامی بدهکاران متوفی و همسر او قبل از تقسیم دیه می توانند آن را توقیف و خواهان پرداخت حق خود از آن باشند.

توقیف دیه به نفع زن

 با توجه به اینکه زوجه نیز در زمره  ورثه محسوب می گردد باید برای دریافت سهم الارث خود از دیه به واحد اجرای احکام دادگستری مراجعه کند. البته باید گفت که اگر زوجه قصد دارد که مهریه خود را از دیه بردارد باید به دادگاه حقوقی مراجعه و دادخواستی را مبنی بر توقیف دیه به دادگاه تقدیم کند. مهریه زوجه اگر وجه رایج کشور باشد به نرخ روز محاسبه می گردد. اگر در این زمینه نیاز به مشاوره حقوقی دارید با ما تماس بگیرید.

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید