Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/shataca1/public_html/libraries/src/Plugin/PluginHelper.php on line 103

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/shataca1/public_html/libraries/src/Plugin/PluginHelper.php on line 103

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/shataca1/public_html/libraries/src/Plugin/PluginHelper.php on line 103
مطالبه مهریه | مهریه | مطالبه مهریه توسط وکیل پایه یک سینا ابراهیمی |مطالبه مهریه بر اساس قانون جدید
مطالبه مهریه

مطالبه مهریه | مهریه | مطالبه مهریه بر اساس قانون جدید | سینا ابراهیمی

مطالبه مهریه در صورتیکه اموال زوج شناسایی شود می تواند مدت زمان کمی را به خود اختصاص دهد. با مطالبه مهریه توسط وکیل اموال زوجه سریعا توقیف می شود. در این مقاله سعی کرده ایم که بیشتر در این باره توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

مطالبه مهریه

پیش از ادامه مطلب مطالبه مهریه بهتر است ابتدا تعریفی از مهریه و تاریخچه آن داشته باشیم سپس به بیان شرایط مطالبه می پردازیم.

مهریه چیست؟

مهریه چیست
مهریه چیست


مهریه در قرآن به صداق و نحله تعبیر شده است از این رو در جوامع اسلامی جایگاهی ویژه دارد. صداق به معنای صداقت مرد و نحله به معنای هدیه یا پیشکش است. صداق و نحله در واقع بر عزت نفس زن، جایگاه شاخص و ممتاز او در جامعه و خانواده، علاقه و احترامی که توسط مرد باید به او گذاشته شود تاکید می کند. مهریه در واقع مالی است که به هنگام جاری شدن عقد نکاح به عنوام هدیه از طرف زوج به او تعلق می گیرد. از همان لحظه جاری شدن عقد نکاح مالکیت مهریه از آن زن بوده و می تواند آن را طلب کند.


تاریخچه مهریه


در پیدایش مهریه مراحل مختلفی رخ داد که می توان از آن ها به دوره ی مادر شاهی و پدر شاهی اشاره کرد. در مراحل اولیه، مرد به عنوان طفیلی زن زندگی می کرد و خدمتکار زن بود، در این دوره زن بر مرد حکومت می کرده است. در مرحله بعد که حکومت به دست مرد افتاد، مرد زن را از قبیله دیگر می ربود. در مرحله سوم مرد برای اینکه زن را به چنگ آورد به خانه پدر زن رفته و سال ها برای او کار می کرده است. در مرحله چهارم مرد مبلغی به عنوان "پیشکش" تقدیم پدر زن می کرده است و رسم مهر از اینجا ناشی شد.
نهایتا در مرحله پنجم مرد هنگام ازدواج یک "پیشکشی و یا مهر" تقدیم خود زن می کند و هیچ یک از والدین حقی به آن هدیه ندارند. زن در حالی که از مرد پیشکشی دریافت کرده و حق مطالبه مهریه را دارد، استقلال اجتماعی و اقتصادی خود را داشته و به اراده خود شوهر انتخاب می کند. نتیجه کار و زحمتش به خودش تعلق دارد نه به دیگری و در معاملات حقوقی خود احتیاجی به قیومیت مرد ندارد. مرد از لحاظ بهره برداری از زن، فقط حق دارد در ایام زناشویی از وصال او بهره مند شود و مکلف است مادامی که زناشویی ادامه دارد، زندگی او را در حدود امکانات خود تامین نماید. این همان مرحله ای است که مورد قبول اسلام است.


شرایط مهر کردن


مهریه برای طلب شدن باید شامل شرایطی شود. در واقع مهریه ای قابل طلب کردن است که معقول باشد. علاوه بر معقول بودن، زوج باید توان فراهم آوردن مهریه را داشته باشد و مهریه باید امکان تملک را داشته باشد به طور مثال شما نمی توانید جنگل های مازندران را مهریه کنید. علاوه بر شرایط مهریه، مطالبه آن نیز شرایط خاصی دارد که به ذکر آن خواهیم پرداخت.


شرایط مطالبه مهریه

شرایط مطالبه مهریه
شرایط مطالبه مهریه


باید گفت که آشنایی زن به حق ‌و حقوق خود و اقدام قانونی به جا و سریع از مهم‌ ترین عوامل در طرح داد خواست مطالبه مهریه می‌باشد. شما می توانید به تجربه ما در مطالبه مهریه و حفظ حقوق قانونی شما اعتماد کنید. ما با عقد قرار دادی منصفانه به شما این اطمینان خاطر را می دهیم که تمام تلاش خود را در جهت حاصل شدن بهترین نتیجه خواهیم کرد.
در مطالبه مهریه باید دانست که مهریه از کدام نوع است.


انواع مهریه


در مطالبه مهریه باید توجه کرد که مهریه از کدام نوع است. در این جا به بیان انواع مهریه می پردازیم.


مهر المسمّی


این نوع از مهر می تواند شامل خانه، ماشین، پول، طلا و ... که ارزش اقتصادی یا تملکی دارند، می گردد. این نوع از مهریه به مهر درخواستی که در زمان عقد با توافق زن و مرد تعیین شده، گفته می شود. در ازدواج دائم ضرورت مشخص و ثبت شدن مهریه پیش از عقد وجود نداشته و می توان پس از عقد با توافق زوجین مهریه را ثبت کرد. البته باید دانست که پس از اتمام عقد زن مالک تمام مهریه بوده و می تواند در هر زمانی آن را از مرد طلب کند.


مهر المثل


نوع دیگری از مهریه مهر المثل است. این نوع از مهریه زمانی به زن تعلق می گیرد که مدت زمانی از ازدواج گذشته و مهر المسمی هنوز تعیین نشده است. این نوع از مهریه با نظر دادگاه و با توجه به سن، موقعیت، جایگاه اجتماعی و شرایط زمانی تعیین می گردد.
شرایط دقیق تر این نوع مطالبه مهریه را می توان شامل موضوعات زیر دانست.
رابطه ی زناشویی رخ داده باشد ولی مهر المسمّی تعیین نشده باشد و یا در عقد شرط عدم مهر باشد، باز هم بعد از رابطه‌ی زناشویی در مطالبه مهریه ، مهرالمثل به زن تعلق می‌گیرد.
اگر بنا به شرایطی مهر المسمّی تعیین شده باطل گردد یا ازرش اقتصادی مالی نداشته باشد آنگاه مهر المثل تعلق می گیرد.

مَهرالمُتعِه


در مهر المثل گفته شد، مهریه با توجه به وضعیت و شرایط زن تعیین می گردد اما در مهر المتعه مهریه با توجه به وضعیت اقتصادی مرد مشخص می شود. این نوع از مهریه زمانی به زن تعلق می گیرد که در عقد نکاح مهریه ذکر نشده باشد و شوهر قبل از نزدیکی، زن خود را طلاق دهد.


درخواست مطالبه مهریه


در صورتی که مهریه به صورت پول نقد، طلا و سکه باشد زن می تواند با مراجعه به دفتر ازدواج یا اداره ثبت اسناد محل ازدواج درخواست مطالبه مهریه خود را اعلام کند. پس از ابلاغ اجراییه ی مطالبه مهریه، زوج فرصت دارد که تا ظرف 10 روز مهریه زوجه را بپردازد. زن نیز در فرآیند مطالبه می تواند تقاضای توقیف اموال، حساب های بانکی و حقوق مرد را از موسسه ها و سازمان های دولتی یا خصوصی داشته باشد. توقیف حقوق تا زمانی که زن و شوهر با یکدیگرزندگی می کنند به اندازه یک چهارم و زمانی که از یکدیگر جدا شوند به اندازه یک سوم از آن خواهد بود.


روش های مطالبه مهریه


مهريه به دو طريق از طرف زوجه قابل وصول است.


مطالبه مهریه از طريق مراجعه به دادگستری

مطالبه مهریه از طریق دادگستری
مطالبه مهریه از طریق دادگستری

زن با مراجعه به دادگاه درخواستی جهت مطالبه مهریه خود ارائه می کند. دادخواست حقوقی مهریه به وکیل پایه یک داده شده و زن می تواند به طور همزمان تقاضای توقیف اموال همسرش را داشته باشد. در دادخواست مطالبه مهریه زن مهریه، هزینه ابطال تمبر و حق الوکاله وکیل پایه یک را مطالبه می کند. باید گفت که هزینه تمبر به ازای یک میلیون تومان اول مهریه، پانزده هزار تومان و بابت مابقی مهریه به ازای هر یک میلیون، بیست هزار تومان تمبر الصاق می گردد.


مطالبه مهریه از طريق اجرای ثبت اسناد


زن از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی مهریه خود را مطالبه می کند. در این روش سند ازدواج خود را به دفترخانه محل ثبت عقد ارائه و تقاضای صدور اجرائیه می کند. سپس با اجرائیه به اداره ثبت مراجعه و مهریه خود را مطالبه می کند که البته به میزان نیم عشر دولتی هزینه اجرایی پرداخت می نماید که بعداً این هزینه از شوهر اخذ خواهد گردید. اموال منقول و غیرمنقول به شرط اینکه جزء مستثنیات دین نباشد توقیف می گردند. در ادامه بهتر است بدانید که :
• زوجه می تواند زوج را از کشور ممنوع الخروج کند. برای ممنوع الخروج شدن زوج، زن باید فرم ممنوع الخروجی را از همان اداره ای که دادخواست مطالبه مهریه را مطرح کرده، دریافت و تکمیل کند. در این فرم باید قید کنید که نسبت به چه میزانی از مطالبه مهریه درخواست ممنوع الخروج شدن زوج را دارید، زیرا هر میزان از مهریه را که در این فرم قید کنید دیگر نسبت به آن نمی توانید تقاضای توقیف اموال را داشته باشید .
• توقیف اموال همان طور که گفته شد نباید جزء مستثنیات دین باشند.
• اگر زوج پس از ابلاغ اجرائیه اموال خود را به قصد فرار از دین به دوستان و آشنایان انتقال دهد در صورت شکایت و اثبات آن، او مشمول مجازات مرقوم در ماده 4 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی می شود. زوج برای ابطال معامله انجام شده می تواند از مجراهای حقوقی اقدام کند.


معایب مطالبه مهریه از این طریق ثبت اسناد


1- در مطالبه مهریه از طریق ثبت زوجه ممکن است دچار ضرر مالی شود زیرا در این روش به افزایش قیمت سکه توجه نمی کند. اگرچه باید گفت دادگاه قیمت زمان اجرای حکم را در مطالبه مهریه ملاک می داند.
2- در مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت نمی توان زوج را به زندان انداخت اما در شیوه ی دادگاه و طبق ماده ی 2 قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی می توان زوج را زندانی کرد.


مزایای مطالبه مهریه از طریق ثبت اسناد


1- شیوه ی اجرای ثبت در مطالبه مهریه، بسیار سریع تر از دادگاه است.
2- هزینه اقدام برای مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت از دادگاه کم تر می باشد .
3- در شیوه ی مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد می توان زوج را در زمان اندک ممنوع الخروج کرد. اگر مطالبه مهریه از طریق دادگاه باشد ممنوع الخروج شدن زوج فقط منوط به صدور و قطعی شدن داد نامه محکومیت وی است.

مطالبه مهریه توسط وکیل


حضور وکیل پایه یک برای مطالبه مهریه در کنار زوجه علاوه بر تسریع در دریافت مطالبه مهریه، موجب اطمینان خاطر زن از هرگونه تضییع حق و حقوق وی توسط زوج می گردد. فرآیند مطالبه مهریه مانند تمام فرآیندهای قانونی دارای نکاتی است که عدم آگاهی کافی و دقیق زوجه می تواند موجب پایمال شدن حقوق وی و یا کند شدن مراحل رسیدگی در مطالبه مهریه گردد.


مزایای پیگیری مطالبه مهریه توسط وکیل پایه یک برای زن


• مطالبه مهریه از هر دو روش فوق توسط وکیل پایه یک یک مدت زمان کمتری طول می کشد.
• در مطالبه مهریه وقتی وکیل پایه یک حضور دارد نیازی به حضور زن در دادگاه نیست.
• در صورت شناسایی اموال مرد وکیل پایه یک می تواند سریعا آن را توقیف کند.
• در صورت عدم پرداخت مهریه توسط زوج، وکیل می تواند حکم جلب او را بگیرد.
• برای بازداشت مرد حین فرآیند مطالبه مهریه نیازی به حضور زن نخواهد بود.


مقالات

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/shataca1/public_html/libraries/src/Plugin/PluginHelper.php on line 103