مهم ترین دلایل طلاق

مهم ترین دلایل طلاق | دلیل افزایش طلاق | علت اصلی طلاق در ایران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با توجه به افزایش درخواست طلاق در دادگاه های خانواده و افزایش حکم های طلاق، می توان دلایل بی شماری را برای این اتفاق نام برد. در اینجا به بیان مهم ترین دلایل طلاق می پردازیم.

مهم ترین دلایل طلاق

 دلایل طلاق
دلایل طلاق

طلاق از جمله امور فقهی و قانونی در رابطه با خانواده است که مطرح می شود. خانواده مهم ترین بنیان موجود در تمام جوامع است. عوامل و شرایطی هستند که به این بنیان مقدس آسیب می رسانند و گاهی موجب از هم پاشیدن آن می شوند. طلاق پایانی بر زندگی مشترک زن و مرد است. طلاق در فقه و حقوق اسلامی ‌دارای مفاهیم، طلاق ، و اقسام خاصی است. طلاق در قانون مدنی ایران دو نوع است. نوع اول طلاق بائن و نوع دوم طلاق رجعی است. همانطور که از نام طلاق پیداست نباید آن را آسان گرفت. خسارت ها و صدمات مالی و احساسی ناشی از پایان زندگی مشترک می‌تواند برای هر دو طرف و مهم تر فرزندان خانواده، بسیار بزرگ و چه بسا جبران ناپذیر باشد. اما اگر طلاق کاملا آگاهانه و درست انجام شود، در نهایت می توان شاهد نتایج مثبت و موثر این راه حل شرعی و قانونی هم بود. طلاق درست و آگاهانه منجر به افزایش اعتماد به نفس و بهبود کیفیت شرایط روحی و عاطفی فرد می شود. از طرف دیگر، هر دو نفر می‌توانند زندگی بهتری را نسبت به قبل پیش گیرند.

مهم ترین دلایل طلاق عبارتند از:

اعتیاد

 

بند 2 تبصره ماده 1130 قانون مدنی در این باره سخن گفته است. در این ماده گفته شده است که اعتیاد زوج یا زوجه به یکی از انواع مواد مخدر یا مشروبات الکی به اصل و اساس زندگی خانوادگی خلل وارد می کند. در صورتی که فرض بر این باشد که زوج اعتیاد داشته و از الزام خود به ترک در مدتی که پزشک برای او مشخص کرده امتناع کند و یا پس از ترک دوباره به مصرف مواد روی آورد، زوجه می تواند درخواست طلاق داده و طلاق به خواسته او صورت گیرد. 

بچه

خواستن یا نخواستن بچه
خواستن یا نخواستن بچه

یکی دیگر از دلایل طلاق این است که یکی از زوجین مایل به داشتن فرزند است و دیگری فرزند نمی خواهد. اگر چه ناباروری یکی از زوجین نیز می تواند منجر به طلاق شود.

خیانت 

خیانت و عدم پشیمانی فرد خیانت کار یکی از شایع ترین دلایل طلاق در سال های اخیر است. خیانت می تواند شکل های متفاوتی داشته باشد. این موضوع شاید در ابتدا با یک مشکل ساده شروع شده اما در ادامه و با شکل گرفتن و تداوم خیانت پیچیده می شود. گاهی این پیچیدگی آن قدر شدید است که امکان رهایی از آن سخت می شود و طرف مقابل واکنش های شدید و سختی را در مقابل فهمیدن خیانت شریک زندگیش نشان می دهد. اگر احساس می کنید که همسر شما خیانت کرده پیشنهاد می کنیم که قبل از هرگونه قضاوت و تصمیم عجولانه ای مانند در خواست طلاق، با یک مشاور متخصص مشکل خود را بازگو کنید تا راه حل مناسب برای حل این مشکل به شما ارائه دهد. 

دور شدن زوجین

فقدان مهارت های زندگی، عدم مسئولیت پذیری فردی در خانواده، زندگی صنعتی رو به مدرنیته، فشارهای اقتصادی، سرگرمی های متعلق به فضای مجازی، سردی روابط زناشویی همگی می تواند باعث دور شدن زوجین از یکدیگر شده و سپس منجر به طلاق گردد.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید