مقررات طلاق برای ایرانیان خارج از کشور

مقررات طلاق برای ایرانیان خارج از کشور | مراحل طلاق ایرانیان خارج کشور | سینا ابراهیمی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

چگونه در خارج از کشور طلاق بگیریم ؟ شاید بتوان گفت که طلاق یکی از اتفاقات مهم زندگی افراد است که اثر مهمی بر روی زندگی فرد و جامعه دارد. شکل گیری طلاق در خارج از کشور نیاز به رعایت نکات و مقرراتی دارد. در این مقاله بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

 مقررات طلاق برای ایرانیان خارج از کشور

 

طلاق در خارج از کشور
طلاق در خارج از کشور

طلاق و ثبت رای دادگاه های خارج از ایران به صلاحیت رسیدگی کننده و صلاحیت قانون اجرا شده برای ثبت نیازمند است. طلاق می تواند از راه قضایی و غیرقضایی شکل بگیرد اما قانونگذار با وضع کردن قانون حمایت از خانواده در ماده 24 مقرر کرده است که ثبت طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق بر حسب صدور گواهی عدم سازش یا احکام مربوطه که از سوی دادگاه مجاز اعلام می شود، امکان پذیر است. در ماده 6 از قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران نیز مقرر شده است که تمامی امور مربوط به نکاح، طلاق، اهلیت اشخاص در مورد اتباع ایران که حتی در کشورهای دیگر مقیم شده اند نیز باید اجرا گردد.


بررسی امر طلاق در صورت مقیم بودن زوجین

 

طلاق در صورت مقیم بودن زوجین
طلاق در صورت مقیم بودن زوجین

اگر زوجین هر دو مقیم خارج از کشور باشند و دادخواست طلاق را در محاکم خارج از کشور مطرح کنند، در صورتی که دادگاه حکم طلاق را صادر کند یکی از زوجین می تواند با مراجعه به یکی از مراکز اسلامی واقع در آن کشور صیغه طلاق را جاری کند. سپس باید آن را تایید یکی از مقامات ایرانی که در آن کشور حضور دارند برساند. این مقامات می تواند کنسولگری ایران، دفتر حفاظت از منافع یا سفارت ایران در آن کشور باشد. پس از تایید آنان باید به تایید وزارت امور خارجه برسد. اگر هیچ یک از زوجین به دفاتر نمایندگی ایران در آن کشور برای ثبت طلاق خود مراجعه نکنند باید یکی از آنان و یا وکلای آن ها در ایران به دادگاه خانواده مراجعه کرده خواستار تنفیذ حکم طلاق و ثبت آن باشد. دادگاه ایران با بررسی اصول و اسناد که مبنی بر صدور طلاق توسط یکی از مراکز اسلامی است جکم طلاق را تنفیذ کرده و اجازه ثبت را در یکی از دفترخانه های رسمی طلاق صادر می کند. در صورتی که ادعای مالی وجود داشته باشد که زوجین در زمان طلاق مطرح نکرده باشند می توانند پس از ثبت طلاق آن را مطرح و اقامه دعوی کنند.


اگر هیچ کدام از زوجین برای جاری شدن صیغه طلاق شرعی به مراجع و مراکز اسلامی مراجعه نکنند، زوجه می تواند به یکی از نزدیکان خود ( حتی تا درجه سوم ) که در ایران ساکن هستند، وکالتی با حق توکیل غیر، مبنی بر اقامه دعوی در مورد تنفیذ حکم طلاق صادره داده و خواهان جاری شدن صیغه طلاق و ثبت آن در ایران می شود. در این حال باید نشانی زوج به شکل مجهول المکان اعلام شده و یا آدرس زوج در ایران و یا خارج از کشور اعلام می شود. در این حال که اقامه دعوی توسط وکیل دادگستری شکل می گیرد، چناچه قاضی رسیدگی کننده به پرونده شاهد اجرای قوانین ایران در صدور حکم باشد مانعی برای تنفیذ طلاق و جاری شدن صیغه را اعلام نمی کند.


چناچه قاضی رسیدگی کننده طلاق قوانین کشور خارجی را در خصوص طلاق اعمال کرده و قوانین ایران را اجرا نکرده باشد طبق ماده 927 قانون که مقرر کرده" احکام صادره از محاکم خارجی را نمی توان در ایران اجرا کرد مگر اینکه مطابق قوانین ایرانی امر به اجرای آن ها صادر شده باشد " دادگاه رای را به رد دعوای مطروحه را خواهد داد.حالتی كه صیغه شرعی طلاق جاری نشده باشد

جاری شدن صیغه طلاق
جاری شدن صیغه طلاقبررسی طلاق و جاری شدن یا نشدن صیغه شرعی

در این باره باید گفت که اگر دعوی از ناحیه زوجه مطرح شده اما صیغه شرعی جاری نگشته باشد دعوی می تواند از ناحیه زوجه یا وکیل وی بدین صورت طرح گردد که زوجه با استناد به رای صادره از دادگاه خارجی مبنی بر صدور حکم طلاق و با ادعای عسر و حرج تقاضای صدور حکم را از دادگاه ایران دارد. چنانچه دلایل مطرح شده در به عنوان عسر و حرج در دادگاه مورد قبول واقع گردد حکم طلاق صادر می گردد و از حکم دادگاه خارجی به عنوان اماره استفاده می شود. در همین جا با استفاده از وکالت نامه ای که زوجه به وکیل خود داده تمامی مسائل مالی مطرح و مورد نظر دادگاه قرار خواهد گرفت. اگرچه دیده شده که زوجه برای دریافت طلاق جزیی از مهریه و یا کل مهریه خود را به زوج بذل می کند.

 

جاری شدن صیغه شرعی بدون مراجعه به دادگاه

در برخی موارد دیده شده که زوجین بدون مراجعه به دادگاه محل اقامت خود و دریافت حکم طلاق، به مراکز اسلامی مراجعه کرده و صیغه طلاق را جاری کرده اند. در این باره باید گفت که طبق ماده واحده اصلاح مقررات مربوط به طلاق ، دفاتر رسمی طلاق حق ثبت طلاق هایی که گواهی عدم امکان سازش برای آن ها صادر نشده را ندارند و در صورت ثبت طلاق برای چنین شرایطی از سردفتر خاطی سلب صلاحیت خواهد شد. امتناع از حضور در نمایندگی

 

اگر زوجه غایب باشد

چناچه زوج متقاضی طلاق باشد و زوجه از حضور در نمایندگی امتناع کند، نمایندگی باید با اخذ درخواست کتبی، رویت حکم قطعی طلاق صادره از دادگاه و گواهی جاری شدن صیغه طلاق شرعی از سوی مراجع قابل قبول نمایندگی مراتب را به حضور زوجه غایب اعلام کند. در این ابلاغ به وی مدت یک ماه فرصت داده می شود تا اگر اعتراضی نسبت به ثبت طلاق دارد، اعتراض خود را به نمایندگی اعلام کند در غیر این صورت طلاق ثبت گردیده و موضوع از طریق نمایندگی به وی اعلام خواهد گردید.اگر زوج غایب باشد
غایب بودن زوج
غایب بودن زوج

اگر زوجه متقاضی ثبت طلاق باشد و زوج از حضور در نمایندگی امتناع کند، در صورت جاری شدن صیغه طلاق در حضور زوجین نمایندگی می تواند پس از رویت حکم قطعی طلاق و گواهی جاری شدن صیغه طلاق شرعی از سوی مراکز قابل قبول نمایندگی مراتب به زوج غایب ابلاغ شده و در صورت عدم اعتراض وی به ثبت طلاق در مدت یک ماه، ثبت طلاق انجام شده و موضوع از طریق نمایندگی به زوج اطلاع داده خواهد شد.

اگر شما یکی از هم وطنان عزیز ما در خارج از کشور هستید و به این نتیجه رسیده اید که باید به زندگی مشترک خود پایان دهید می توانید برای انجام امور مربوط به طلاق خود در خارج از کشور و در داخل ایران با ما تماس بگیرید. پاسخگویی به شما باعث افتخار ماست.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید