طلاق غیابی چیست

طلاق غیابی چیست | سینا ابراهیمی | طلاق غیابی از طرف زن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

طلاق غیابی چیست؟ طلاق غیابی از طرف زن شامل چه شرایطی می شود؟ طلاق غیابی از طرف مرد چه شرایطی دارد؟ در این مطلب به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

طلاق غیابی چیست؟

طلاق غیابی
طلاق غیابی


طلاق غیابی چیست و چه شرایطی دارد؟ در این نوشته به بیان این موضوعات می پردازیم.

در برخی از موارد دیده شده است که از وکلای دادگستری سوال پرسیده می شود که طلاق غیابی چگونه است؟ چگونه می توانم از همسرم طلاق غیابی بگیرم؟ در جواب به این سوالات باید گفت که آنچه که تحت عنوان طلاق غیابی در بین مردم مرسوم شده است همان طلاق خلع ( طلاق یک طرفه ) است. در این طلاق در خواست از طرف هر کدام از زوجین باشد به دلیل عدم حضور یکی از طرفین و غایب بودن آن حکم طلاق به صورت غیابی صادر می شود. حکم غیابی به نسبت احکام حضوری 20 روز مازاد بر زمان قانونی  آن ها مهلت اعتراض خواهد داشت. حکم طلاق صادر شده ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل تجدید نظر خواهی بوده و پس از انقضای این مهلت می توان از دیوان عالی کشوری فرجام خواهی را خواستار شد.


شرایط طلاق غیابی از طرف مرد

شرایط طلاق غیابی
شرایط طلاق غیابی

امکان صدور رأی طلاق با درخواست مرد وجود دارد اما برای ثبت طلاق مرد باید حق و حقوقِ مالیِ زن را که شامل نفقه ایام عده، نفقه معوقه، مهریه، اجرت المثل ایام زوجیت را بپردازد.
در قانون، حق طلاق در اختیار مرد است. با حضور داشتن یا نداشتن زن در دادگاه حکم طلاق صادر خواهد شد. اگر زن در دادگاه حاضر نشود و لایحه ندهد رای دادگاه بر طلاق غیابی است و زن در مهلت 20 روزه حق واخواهی خواهد شد.

شرایط طلاق غیابی از طرف زن

زمانی که زن دادخواست طلاق یک طرفه را مطرح می کند باید به نکات زیر توجه کند.

1- زن باید حداقل یک دلیل موجه برای اثبات داشته باشد. منظور از دلیل رخ دادن یکی شروط دوازده گانه ای است که که در عقد نامه قید شده است. به طور مثال باید اثبات کند که همسر وی معتاد بوده یا با او سوء رفتار دارد. اگرچه در اثبات سوء رفتار باید ابتدا رفتاری از او سر زده باشد و بعد آن را عنوان کرد. در خصوص عسر و حرج که می تواند نظر دادگاه را به خود جلب کند شرایط کمی دشوارتر است. عسر و حرج به حالتی گفته می شود که زن به دلیل سردی همسر خود در روابط جنسی، داشتن شغلی به دور از شأن خانواده و یا بیکاری مداوم تحمل زندگی برایش دشوار شده است. در مورد عسر و حرج باید گفت که اثبات آن دشوار بوده و هر نوع سختی را نمی توان با عنوان عسر و حرج معرفی کرد. 

2- در برخی موارد دیده شده است که زن برای دور زدن قانون و آسان نمودن امر طلاق برای خود راه های اشتباهی را می رود. یکی از این راه های اشتباه این است که در دادخواست طلاق ، شوهر را مجهول المکان معرفی می کند. در این حال ابلاغ از طریق نشر آگهی صورت می گیرد و اگر زوج نتواند در دادگاه حاضر شود حکم طلاق صادر خواهد شد. باید بدانید که دادگاه در خصوص محل زندگی زوجین و صحت و یا عدم صحت آن بررسی می کند. بنابراین قبل از هر کاری بهتر است درباره طرح دعوای خود با یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور خانواده مشورت کنید. 

نپرداختن نفقه به مدت 6 ماه یکی از شرایطی است که به زن اجازه می دهد درخواست طلاق غیابی را داشته باشد. باید توجه کرد که حتی اگر دلیل این عدم پرداخت شرایط مالی و فقر وی باشد زن باز هم می تواند درخواست طلاق کند.
شرط تصنیف دارایی چیست؟

شرط تصنیف دارایی
شرط تصنیف دارایی


یکی از سوالاتی که بسیار از ما پرسیده می شود شرط تصنیف دارایی است. باید گفت که هرگاه طلاق به درخواست زوجه نبوده و دادگاه دلیل تقاضای طلاق را مبنی بر تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق او نداند، زوج موظف به پرداخت نصف دارایی هایی است که در زمان زناشویی با زوجه بدست آورده است. زوج می تواند به جای نصف دارایی، معادل آن را طبق نظر دادگاه به زوجه منتقل کند.

اگر در زمینه طلاق غیابی و یا مهریه خود به مشاوره نیاز دارید با ما تماس بگیرید.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید