قوانین طلاق در کانادا

قوانین طلاق در کانادا | سینا ابراهیمی | قوانین خانواده در کانادا | قوانین طلاق کانادا

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

قانون مربوط به طلاق در کانادا شامل 36 بند بوده و در سال ۱۹۸۵ به تصویب پارلمان کانادا رسیده است. در این مطلب سعی شده به اختصار این قانون و سایر مقررات مربوط به طلاق در کشور کانادا مورد بررسی قرار گیرد. باید بدانید که تمامی مراحل طلاق از آیین دادرسی، نحوه رسیدگی به ادعای زوجین تا حضانت فرزندان در سیستم قضایی کانادا بیان می شود.

طلاق در کانادا

طلاق در کانادا
طلاق در کانادا

قانون مربوط به طلاق در کانادا شامل 36 بند بوده و در سال ۱۹۸۵ به تصویب پارلمان کانادا رسیده است. در این مطلب سعی شده به اختصار این قانون و سایر مقررات مربوط به طلاق در کشور کانادا مورد بررسی قرار گیرد. باید بدانید که تمامی مراحل طلاق از آیین دادرسی، نحوه رسیدگی به ادعای زوجین تا حضانت فرزندان در سیستم قضایی کانادا بیان می شود.

آیین دادرسی

طلاق در کانادا تحت حاکمیت قانون فدرال قرار دارد. طبق ماده 7 این قانون قاضی بدون حضور هیات منصفه نیز صلاحیت اعطای حکم وکالت را دارد. بنابراین هر یک از زوجین و یا هر دوی آن ها می توانند برای گرفتن حکم طلاق اقدام کنند.
در این قانون بیان شده است که اگر یک یا هر دو زوج یک سال پیش از اقدام به طلاق مقیم آن ایالت از کانادا شده باشند دادگاه صلاحیت رسیدگی به درخواست طلاق آن ها را داشته و به شهروند بودن طرفین نیازی نخواهد بود. 
هر یک از زوجین به تنهایی می تواند برای گرفتن حکم طلاق اقدام کند و نیازی به پذیرش طرف مقابل نیست. اگرچه باید گفت که انجام طلاق توافقی در کانادا از نظز وقت و هزینه به نفع هر دو طرف خواهد بود.

دلایل طلاق

دلایل طلاق
دلایل طلاق


1- جدایی 
2- زنا 
3- سوء رفتار فیزیکی یا روحی


طبق این قانون ازدواج زمانی بر هم می خورد که زوجین در مدت معینی که توسط قانون معین شده به طور جداگانه زندگی کرده یا مدعی علیه مرتکب جرمی مربوط به ازدواج شود. مدت معین قانونی در بیش از 80% احکام شامل یک سال جدایی است. این مدت جدایی باید حداقل پیش از یک سال از آغاز اقامه دعوای طلاق شروع شده باشد. 
قبل یا بعد از اقدام به طلاق بر مبنای یک سال جدایی، زوجین می توانند تا ۹۰ روز را با هدف سازش با یکدیگر زندگی کنند. در صورت عدم توافق می توانند اعلام کنند که با یکدیگر سازش ندارند. اگرچه باید گفت زندگی کردن با یکدیگر در این مدت وکاختیاری است.
دیوانگی، بیماری طولانی و جدایی، متوقف شدن تعهدات زوجین نیز می تواند موجب طلاق شوند. اگر چه برهم خوردن ازدواج و طلاق در کانادا می تواند به دلیلی با نام زنا داشته باشد. در این مورد قاضی باید متقاعد شود که یکی از زوجین مرتکب زنا شده است. سوء رفتار نیز می تواند عامل طلاق شود. سوء رفتاری برای دادگاه معتبر بوده که قبل از جدایی شکل گرفته باشد و سوء رفتار پس از جدایی نمی تواند دلیل معتبری برای طلاق باشد. البته مواردی همچون امتناع از دسترسی زوجه به فرزندان، رها کردن کودکان یه عنوان سوء رفتار پس از جدایی بوده و می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. اگرچه هنوز هیچ تعریف روشنی از سوء رفتار وجود ندارد اما می توان گفت که شامل صدمات جسمی و یا روحی می گردد که تعریف آن بسته به محیط اجتماعی محل زندگی زوجین متفاوت است.

حضانت کودکان

حضانت کودکان
حضانت کودکان

در خصوص حضانت اطفال، دادگاه حقایق را مورد توجه قرار می دهد. دادگاه اینکه چه کسی بیشتر از کودک نگهداری می کرده، چه کسی او را نزد پزشک می برده یا اینکه کدام یک از والدین با مدرسه و معلمان او در ارتباط بوده است را مورد بررسی قرار می دهد. معمولاً در مورد حضانت، کودکان خانواده در کنار یکدیگر زندگی خواهند کرد مگر شرایط ایجاب نماید که آن ها را جدا نمایند. معمولاً دادگاه به خواسته کودکان در مورد زندگی با کدام یک از والدین نیز توجه خواهد کرد. 
حکم حضانت مانع از ارتباط کودک با پدر یا مادری که حضانت ندارد نخواهد شد. دادگاه میزان و مقدار این دیدارها را مشخص خواهد کرد. هم چنین پدر یا مادر حق مراجعه جهت تحقیق و دریافت اطلاعات نظیر سلامت، تحصیل و خدمات اجتماعی مربوط به فرزندان را دارند. اگرچه گاهی مشاهده می شود دادگاه با در نظر گرفتن منفعت کودکان مانع دیدار پدر یا مادری می شود که فاقد حضانت است.

تقسیم اموال

تقسیم اموال در کانادا بسته به مقررات هر ایالت است. در اکثر مواقع به طور منصفانه بین زوجین تقسیم می شود. اگرچه اموال مربوط به پیش از ازدواج، هدایا و میراثی که به هر کدام رسیده قابل تقسیم نبوده و فقط به خود شخص متعلق است. به هنگام تقسیم اموال، مدت زمان زندگی زناشویی و نقش هر یک در زندگی مورد بررسی قرار می گیرد. این تقسیم اموال باید به گونه ای باشد که هیچ یک از آن ها دچار مشکلات اقتصادی و زیان مالی نشوند. در این باید به کسی که حضانت فرزندان با اوست بسیار توجه کرد.
در این مقاله سعی شد که اطلاعاتی مختصر در اختیار شما گذاشته شود. در صورتی که قصد دارید که اطلاعات بیشتری کسب کنید و خواهان طلاق در کانادا هستید با ما تماس بگیرید.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید