طلاق ایرانیان خارج از کشور

طلاق ایرانیان خارج از کشور | تنفیذ و ثبت طلاق ایرانیان خارج از کشور | سینا ابراهیمی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در این نوشته سعی شده است که به صورت کوتاه اما مفید مطالبی پیرامون طلاق ایرانیان خارج کشور بیان شود. با ما همراه باشید.

 

طلاق ایرانیان خارج از کشور

طلاق در خارج از کشور
طلاق در خارج از کشور

در ابتدا باید گفت که طبق قانون مدنی و به ویژه ماده 6 آن، مقرر شده است که تمامی امور مربوط به نکاح، طلاق ، اهلیت اشخاص در مورد اتباع ایران که حتی در کشورهای دیگر مقیم شده اند نیز باید طبق قوانین ایران اجرا گردند. کسانی که حتی دینی به غیر از دین رسمی کشور دارند نیز به رسمیت شناخته شده و طلاق باید طبق آئین و مذهب آن ها انحام شود.

در زیر به بیان نحوه طلاق ایرانیان با توجه به شرایطی که دارند می پردازیم.

حالت اول

قانون طلاق
قانون طلاق در خارج از کشور

اگر زوج مقیم خارج از کشور باشد و خواهان اجرای طلاق باشد اما زوجه موافق این امر نباشد.

در این حالت با توجه به قانون ایران و قانون اسلام که حق طلاق را به مرد داده است باید گفت که در این جا مرد می تواند با ارسال وکالت طلاق از محل کشور مورد اقامت خود برای وکیل یا یکی از اقوام خود، دادخواست طلاق خود را ثبت کند. در غیر این وضعیت زوج می تواند به دادگاه محل اقامت خود مراجعه کرده و درخواست طلاق نماید. دادگاه در صورت موافقت و بررسی دلایل طلاق، رای به طلاق داده و مرد می تواند دادخواست تنفیذ را در ایران داشته باشد.

طبق ماده 15 از قانون حمایت از خانواده، مقرر شده است که زوج مقیم در خارج از کشور می تواند شرایط درخواست طلاق خود را به سفارت ایران دهد اما در این نوع از درخواست ها عموما مشکلاتی پیش خواهد آمد. بهترین راه برای انجام طلاق در این شرایط ارسال وکالتنامه طلاق به شخصی از اقوام یا وکیل می باشد.

حالت دوم

زن مقیم خارج کشور بوده و خواهان طلاق است اما زوج موافق نیست.

در این حالت زوجه می تواند وکالت طلاق را برای شخصی از اقوام خود در ایران یا برای وکیل خود بفرستد. در این حالت که زوجه خواهان طلاق است باید دلایلی قانع کننده برای دادخواست طلاق خود داشته باشد. در این حالت باید یکی از دلایل را شروط دوازده گانه عقد و یا عسر و حرج اعلام کند. در غیر این صورت زوجه باید در همان کشور محل اقامت خود تقاضای طلاق کند. نکته قابل توجه در این جا این است که رای دادگاه خارجی تنها در صورتی در ایران اعتبار دارد که در آن قوانین ایران کاملا رعایت شده باشد. در غیر این صورت حتی با داشتن رای طلاق دادگاه های خارجی باید درخواست زوجه مبنی بر طلاق ثبت شود. پس از دریافت رای طلاق از سمت دادگاه های خارج از کشور زوجه باید به دنبال جاری شدن شرعی صیغه طلاق باشد. پس از انجام این مراحل باید کارهای انجام شده توسط یکی از مقامات ایران مانند کنسولگری ها به تایید برسند و در انتها برای انجام توسط وکیل یا یکی از اقوام تا درجه سوم به دادگاه های ایران تقدیم شود.

حالت سوم

سفارت ایران محل مراجعه ایرانیان برای طلاق
سفارت ایران محل مراجعه ایرانیان برای طلاق

زن و شوهر هردو مقیم خارج از کشور باشند.

بهترین وضعیت برای این حالت این است که هر دو قصد طلاق توافقی داشته باشند. برای انجام طلاق توافقی می توانند به کنسولگری ها و یا دفتر حافظ منافع ایران در آن کشور مراجعه کنند. اگر چه این امر در اکثر مواقع می تواند به شکل غیر حضوری هم انجام شود. در این مرحله زوجین می توانند وکالت در طلاق را به یک وکیل سپرده تا در کوتاه ترین زمان ممکن رای طلاق توافقی را از دادگاه گرفته و آن را در محضر طلاق به شکلی رسمی ثبت کند. پس از جاری شدن صیغه طلاق برای زوجین وکیل طلاقنامه و شناسنامه هایی که حالا دیگر مهر طلاق در آن ها خورده شده است را برای زوجین ارسال خواهد کرد.
اگرچه راه دیگری در این حالت وجود دارد. زوجین می توانند نشانی و مکان مراکز صالح برای اجرای صیغه طلاق را در همان کشور محل اقامت خود از طریق مراجعه به کنسولگری ایران در آن جا دریافت کنند. زوجین در این حالت پس از اجرای صیغه طلاق باید درخواست کتبی خود را کنسولگری ایران داده تا بقیه مراحل در ایران انجام شود.


تجربه سالیان متمادی ما در حوزه اجرای طلاق خارج از کشور از طریق نماینده رسمی، این را نشان داده است که ارسال مدارک به یک وکیل متخصص بهترین راه برای انجام درست و اصولی طلاق بدون ایجاد کوچک ترین چالش است. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می توانید با ما تماس بگیرید.

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید