طلاق توافقی چیست

در طلاق توافقی همه چیز به توافق زن و شوهر بستگی دارد . زن و شوهر پس از توافق در مسائل مربوط به زندگی مشترک از جمله مهریه، نفقه، جهیزیه و در صورت داشتن فرزند مشترک، حضانت فرزند، برای طلاق توافقی اقدام می کنند . زوجین باید توافقات خود را به دادگاه تقدیم کنند .

طلاق توافقی چگونه است

 طلاق توافقی ، مدت زمان طلاق توافقی ، هزینه های طلاق توافقی ، مراحل طلاق توافقی
طلاق توافقی نوعی از طلاق است که در آن زن و شوهر هر دو تمایل به جدایی از یکدیگر را دارند . به همین خاطر بر سر تمامی مسائل مهم زندگی مشترک خود به توافق می رسند . این مسائل شامل نفقه ، مطالبه ی مهریه ، حضانت فرزندان و ... است .
طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی

پس از ثبت دادخواست طلاق توافقی ، دادگاه از زوجه می خواهد گواهی عدم حمل و آزمایش بارداری را ارائه دهد. سپس طرفین به واحد مشاوه دادگاه خانواده ارجاع داده شده ، تا نظر مشاور هم ضمیمه دادخواست طلاق توافقی زوجین گردد. زمانی که مدارک لازم دادگاه ، جهت صدور گواهی عدم امکان سازش آماده شد ، زوجین می توانند با مراجعه به دفاتر رسمی طلاق برای اجرا و ثبت حکم طلاق توافقی اقدام کنند.

مدت زمان طلاق توافقی

دادگاه در رسیدگی به پرونده طلاق توافقی سختگیری زیادی را نمی کند، این روند اگر توسط یک وکیل پایه یک انجام شود ، معمولا بین یک هفته تا 4 روز کاری به طول می انجامد . 

طلاق توافقی و مهریه

یکی از مسائل مهم در طلاق توافقی ، مطالبه ی مهریه است . همان طور که در تعریف طلاق توافقی گفته شد ، زوجین باید بر سر مسئله مهریه با یکدیگر به توافق برسند ، زیرا دادگاه بر اساس توافقی که زوجین بر سر مهریه داشته اند ، حکم صادر می کند .

مدارک لازم در طلاق توافقی

  1. اصل سند ازدواج و در صورت نبود آن باید رونوشتی از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت کنید.
  2. اصل شناسنامه زن و مرد
  3. کپی کارت ملی زن و مرد

حضانت فرزندان در طلاق توافقی

حضانت فرزندان در طلاق توافقی ، در طلاق توافقی که اصل بر توافق طرفین است دادگاه به موضوع حضانت فرزندان ورود پیدا نمی کند زیرا طبق شرایط این طلاق باید والدین قبل از انجام طلاق در این موارد به توافق رسیده باشند. در طلاق توافقی زوجین می توانند به اشکال مختلف با یکدیگر در خصوص حضانت فرزندان به توافق برسند.

طلاق توافقی در دوران عقد

طلاق توافقی در دوران عقد ، اگر منظور از دوران عقد، عدم نزدیکی و رابطه ی زناشویی بین زوجین باشد به هنگام طلاق چه از نوع توافقی و چه از جانب هر کدام از زوجین، مهریه نصف خواهد شد. این شرایط زمانی تغییر خواهد کرد که توافق دیگری در بین زوجین باشد. به عنوان مثال زوجه ادعایی در خصوص مهریه نداشته و یا در قبال طلاق توافقی آن را بذل می کند.
طلاق توافقی

وکالت طلاق توافقی

وکالت طلاق توافقی ، چنانچه زوجین در مورد مسائل مالی و غیر مالی به توافق رسیده باشند یا در موارد دیگری که زن از همسر خود وکالت نامه ای گرفته تا چناچه زمانی تصمیم به جدایی گرفت بتواند از آن استفاده کند. این وکالتنامه ها در دفتر اسناد رسمی تنظیم گشته و شروط نوشته شده در آن از سوی سر دفتر که فردی بی طرف است تنظیم می گردد.

قانون جدید در طلاق توافقی

در قانون جدید حمایت خانواده در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع داده و طرفین می‌توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مذکور مطرح کنند. در صورت منصرف نشدن متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موارد توافق برای اتخاذ تصمیم نهایی را به دادگاه منعکس می‌کند.

طلاق توافقی توسط وکیل

طلاق توافقی اگر توسط یک وکیل پایه یک ( متخصص امور خانواده ) انجام شود ، می تواند مراحل طلاق توافقی را تسریع بخشد .
یک وکیل پایه یک می تواند ، مانع از پایمال شدن حقوق شما شود .

زمان مناسب برای طلاق توافقی

بهترین زمان برای طلاق توافقی ، زمانی است که زوجین بر سر تمامی امور زندگی مشترک خود به توافق رسیده باشند . این امور شامل : نفقه ، مطالبه ی مهریه ، حضانت فرزندان می باشد .

مزایای طلاق توافقی

1- کاهش درگیری در بین خانواده ها
2- بالا رفتن احتمال رجوع زوجین در آینده 
3- گواهی عدم امکان سازش در زمانی کوتاه صادر می گردد
4- جلوگیری از حضور مکرر زوجین به دادگاه
5- به دلیل کوتاه بودن مدت زمان طلاق توافقی فرزندان استرس کمتری را تجربه خواهند کرد .

مشکلات طلاق توافقی

یکی از این مشکلات رایج در طلاق توافقی عدم اجبار زوج برای آمدن به محضر است. به لحاظ قانونی نیز رفتن و حضور باید با توافق طرفین صورت بگیرد و نمی توان طرفین را ملزم به انجام کاری کرد.
برای حل این مشکل می توان الزام رفتن طرفین به محضر را به عنوان جزئی از تعهدات دادخواست قرار داد .
agreement-divorce.jpg

هزینه طلاق توافقی

 . برای آگاهی از هزینه های طلاق توافقی می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید
09123492898 – سینا ابراهیمی
.

طلاق توافقی در خارج از کشور

برای طلاق توافقی در خارج از کشور شما باید سفارت ایران در کشور مربوطه مراجعه کنید وبه وکیل مورد نظر خود در ایران ، وکالت در طلاق توافقی را تنظیم و ارسال کنید .