طلاق توافقی در دوران عقد

طلاق توافقی در دوران عقد | مشکلات طلاق توافقی | سینا ابراهیمی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

طبق آماری که توسط رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در سال 92 منتشر شد در ازای هر 2.9 ازدواج یک طلاق رخ می دهد. به بیان ساده تر می توان گفت که 20 درصد از ازدواج ها در هنگام عقد به طلاق منجر می شوند. این آمار یک زنگ خطر اجتماعی را به صدا در می آورد. 

طلاق توافقی در دوران عقد 

طلاق در دوران عقد
طلاق در دوران عقد

طلاق توافقی در دوران عقد چگونه است؟ این سوال برای کسانی که در دوران عقد هستند و می خواهند جدا شوند بسیار مهم است. اگر منظور از دوران عقد، عدم نزدیکی و رابطه ی زناشویی بین زوجین باشد به هنگام طلاق چه از نوع توافقی و چه از جانب هر کدام از زوجین، مهریه نصف خواهد شد. این شرایط زمانی تغییر خواهد کرد که توافق دیگری در بین زوجین باشد. به عنوان مثال زوجه ادعایی در خصوص مهریه نداشته و یا در قبال طلاق توافقی آن را بذل می کند.

در هر صورت باید گفت که طلاق توافقی به توافق طرفین وابسته بوده و بر سر هر چه که به توافق برسند دادگاه همان را به عنوان ملاک مورد عمل قرار می دهد.

در طلاق های توافقی که در آن ها بین زوجین رابطه زناشویی شکل نگرفته است، باید یک نکته رعایت شود. این نکته این است که در هنگام مراجعه برای طلاق باید گفته شود که زوجه کل مهریه استحقاقی را در قبال طلاق بذل می کند. زیرا همان طور که توضیح داده شد به هنگام طلاق در این شرایط حق زوجه باکره فقط نصف مهریه ای است که در سند نکاحیه نوشته شده است.

رویه موجود در دادگاه های خانواده تهران بر این است که اگر زوجه مدعی بکارت شود از سوی دادگاه به پزشکی قانونی جهت معاینه ارجاع داده خواهد و در صورت تایید بکارت و عدم نزدیکی این امر در رای دادگاه تاثیر گذار خواهد بود. اگرچه در بعضی از شهرستان ها اقرار زوجین مبنی بر عدم نزدیکی را کافی می دانند.

بهتر است بدانید که در صورتی که زوجه دوشیزه باشد پس از ثبت طلاق، زوجه حق رجوع به مهریه را نخواهد داشت. علاوه بر این موضوع زوجین با مراجعه به اداره ثبت احوال می توانند شناسنامه جدیدی اخذ نمایند که در آن نام همسر قبلی و طلاق در آن نوشته نشده باشد.

مشکلات طلاق توافقی 


در  طلاق توافقی مبنا بر توافق طرفین است باید گفت که پس از اجرای حکم طلاق توافقی مشکلاتی پیش می آید. یکی از این مشکل ها عدم اجبار زوج برای آمدن به محضر است. به لحاظ قانونی نیز رفتن و حضور باید با توافق طرفین صورت بگیرد و نمی توان طرفین را ملزم به انجام کاری کرد.
برای حل این مشکل می توان الزام رفتن طرفین به محضر را به عنوان جزئی از تعهدات دادخواست قرار داد. با مد نظر قرار دادن این بند در دادخواست، می توان گفت که این بند در حکم دادگاه منعکس شود. در صورت عدم حضور یکی از طرفین می توان از دادگاه درخواست کرد که طرفین را به آنچه که تعهد داده اند ملزم کند.

مزایای طلاق توافقی

طلاق توافقی
طلاق توافقی


کاهش درگیری و تنش در بین خانواده ها.

کاهش استرس فرزندان مشترک به دلیل پایین آمدن میزان تنش ها.

تشکیل نشدن پرونده های متفاوت و متعدد دز دادگستری.

بالا رفتن احتمال رجوع زوجین در آینده و تشکیل مجدد زندگی مشترک به دلیل پایین آمدن درگیری ها.

پیشگیری از حضور مکرر زوجین به دادگستری.

به دلیل توافقی بودن طلاق، گواهی عدم امکان سازش در زمانی کوتاه صادر می گردد.

  در روند طلاق توافقی به دلیل عدم آگاهی طرفین فراز و نشیب هایی به وجود می آید. بهتر است که در این فراز و فرودها همراهی یک وکیل پایه یک را در کنار خود داشته باشید. این یک توصیه از طرف کسانی است که این راه را پیموده اند.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید