حضانت فرزندان و طلاق توافقی

حضانت فرزندان و طلاق توافقی | سینا ابراهیمی | حضانت فرزند دختر | حضانت فرزند پسر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در زمینه طلاق و جدایی والدین از یکدیگر، نگهداری فرزندان و حضانت آن ها یکی از مسائل چالش برانگیز است. ما در اینجا سعی داریم که حضانت فرزندان را در طلاق توافقی مورد بررسی قرار دهیم.

حضانت فرزندان در طلاق توافقی

حضانت فرزندان
حضانت فرزندان

بر طبق قوانین طلاق حضانت فرزندان تا سن 7 سالگی چه دختر و چه پسر با مادر است و پس از آن بر عهده پدر بوده و نفقه فرزندان در این مدت هم بر عهده پدر است مگر اینکه پدر یا مادر صلاحیت نگهداری فرزندان را نداشته باشند که در آن صورت دادگاه مصلحت فرزندان را برای حضانت ملاک قرار می دهد.

در طلاق توافقی که اصل بر توافق طرفین است دادگاه به موضوع حضانت فرزندان ورود پیدا نمی کند زیرا طبق شرایط این طلاق باید والدین قبل از انجام طلاق در این موارد به توافق رسیده باشند. در طلاق توافقی زوجین می توانند به اشکال مختلف با یکدیگر در خصوص حضانت فرزندان به توافق برسند. به طور مثال فرزند دختر نزد مادر و فرزند پسر نزد پدر باشد یا دختر تا سن 10 سالگی و پسر تا 12 سالگی نزد مادر باشد. باید گفت که در هر حال نفقه فرزندان بر عهده پدر است مگر اینکه زوجین در خصوص نفقه فرزندان هم به شکل دیگری با یکدیگر به توافق برسند. توجه داشته باشید توافق زوجین مبنی بر این که حضانت بر عهده چه کسی باشد به این معنا نیست که دیگر هیچ وقت نمی توان حضانت را باز پس گرفت. بعد از طلاق اگر به هر دلیل قانونی و موجه طرف دیگر که حضانت را برعهده نگرفته، ثابت کند که سلامت جسمانی، روحی و تربیتی فرزند در خطر بوده و طرف مقابل صلاحیت نگهداری فرزند را ندارد می تواند از دادگاه تقاضای سلب حضانت کند.

 

ملاقات فرزندان در طلاق توافقی

طلاق و ملاقات فرزندان
طلاق و ملاقات فرزندان

ملاقات فرزندان حق هر دو نفر از زوجین است به طوری که هیچ یک نمی توانند دیگری را از این حق محروم کند. هنگامی که طلاق به شکل توافقی انجام گیرد طرفین می توانند پس از تعیین وضعیت حضانت، نسبت به نحوه ملاقات فرزندان نیز توافق کنند.  

در پایان باید گفت که گواهی عدم سازشی که توسط دادگاه صادر می شود به مدت 3 ماه اعتبار دارد. در صورتی که حتی یک روز از این مهلت اعتبار بگذرد از دید دادگاه باطل بود و دفاتر رسمی طلاق هیچ اقدامی بر روی آن انجام نخواهند داد. اگر در این زمینه سوالی داشته و یا برای به دست آوردن حضانت فرزندان خود نیاز به مشاوره بیشتر دارید با ما تماس بگیرید.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید